מהי החשיבות של חקירת הדליקה?

במקרי אסון שונים, ישנה חשיבות לחקירת הגורמים והסיבות. כפי שבכוחות הביטחון ישנם חוקרים שצריכים להסיק מסקנות וכפי שישנם חוקרים שבודקים את נסיבות תאונות הדרכים בכביש, כך קיימים גם חוקרי שריפות. נסביר על משמעות עבודתו של חוקר דליקות, מתי צריכים אותו ולמה. בכל מקרה כזה מומלץ לפנות אל חוקר דליקות מיומן ומוסמך כיגאל שושן בעל ניסיון רב שנים בתחום.

מה בדיוק קרה ומה כדאי לעשות בעתיד

חוקר דליקות הינו מומחה בכיר בניתוח אירוע שריפה, זיהוי הגורמים, איתור מוקדי האש, איתור הגורמים הישירים והעקיפים ובמידת הצורך, שחזור האירוע. התובנות של החוקר אינן נדרשות לצורך מילוי הסקרנות האנושית. יש לכך מטרה חיונית, לדוגמא זיהוי האם מדובר בתוצאה של תאונה, האם הגורם האנושי מעורב, מה גרם לתקלה, האם מדובר בהצתה. מסקנות החקירה יכולות להוביל לקבלת החלטות אופרטיביות. לדוגמא, בניית העסק מחדש בצורה אחרת. נקיטת צעדים אחרים למניעת שריפות. התקנת דלתות אש נוספות או מחיצות אש. הכנסת מערכות לפינוי עשן בנקודות רלוונטיות ועוד.

תפקיד החוקר בבית המשפט

חוקר דליקות עשוי להיות מינוי של בית המשפט, מתוך מטרה לזהות ולברר כיצד ולמה קרתה השריפה והאם ניתן להצביע על התנהגות רשלנית או תקלה. חשוב לציין שלא רק בית המשפט יכול למנות חוקר דליקות בלתי תלוי. גם באופן פרטי ניתן לשכור את שירותיו של חוקר מסוג זה. לדוגמא, בעל בית או בעל עסק שנפתחה נגדם חקירה או הוגשה נגדם תביעה בבית המשפט רשאים להגיע עם דוח של מומחה מטעמם. מה שחשוב במקרה כזה זה לוודא שהחוקר הוא אכן מומחה, שיש לו את הכלים לבצע בדיקה מקיפה ושמסקנותיו יתקבלו כאובייקטיביות על ידי בית המשפט או גורמים אחרים.

חוקר הדליקות וביטוח שריפה

בעקבות חקירה של חוקר דליקות, ניתן לנקוט אמצעים פיזיים או חינוכיים, להפיץ תובנות בציבור וכן להדריך עובדים כיצד לפעול נכון במקרה שריפה או איך למנוע שריפה. אולם מעבר לזאת, החוקר עשוי לספק דוח מפורט או חוות דעת במקרה של חילוקי דעות בנושא הביטוח. לדוגמא, חברת ביטוח עשויה לדחות את התביעה של מבוטח, מתוך טענה שהשריפה נגמרה בגלל רשלנות שלו. דוח וחוות דעת של חוקר מוסמך יוכל לשמש ראיה חזקה מול חברת הביטוח. לכן פנו עוד היום ליגאל שושן יועץ כיבוי אש מומחה בתחום, קצין לשעבר בשירותי הכבאות.

Facebook
WhatsApp
Telegram

צרו איתנו קשר:

מאמרים נוספים: