מהם תפקידיו של מהנדס בטיחות אש?

בהקמה של מבנה יש להביא בחשבון נושאים שונים החיוניים לשמירה על שגרה בטוחה. אחד הנושאים החשובים ביותר הינו נקיטת אמצעים, במבנה ולעיתים גם בסביבתו, שיאפשרו מניעת תקלות ושיפור היערכות למקרה של שריפה. על הדברים החשובים הללו אמון מהנדס ויועץ בטיחות כיבוי אש. כמה דגשים ישפכו אור על נושא חשוב זה. יגאל שושן הוא מומחה בתחום הנדסת בטיחות אש, תוכלו לפנות אליו לייעוץ.

מי יכול לשמש בתור מהנדס בטיחות אש

אפשר להניח כי מהנדס בטיחות אש הינו מהנדס בהכשרתו. אולם חשוב להבין כי תפקיד זה איננו מושתת על רקע תיאורטי בלבד. מהנדסי בטיחות אש עשויים להיות גם בעלי רמה מקצועית גבוהה הנשענת לצד הכשרה אקדמאית גם על ניסיון ורקע מעשיים. לדוגמא, ישנם קציני כבאות בכירים, ששימשו לאורך שנים כמדריכים מקצועיים, חוקרי שריפות וכיוצא באלה. חלק מהטובים שבהם נוטים להפוך בשלב כזה או אחר למהנדסי בטיחות אש.

מהם תפקידיו של מהנדס בטיחות אש?

הגדרת תוכנית לבטיחות אש לטובת טופס אכלוס

בכל בניה של מבנה, פרטי, ציבורי, מגדל מגורים וכיוצא באלה, יש צורך להביא בחשבון את כל גורמי הבטיחות באש. בעניין זה נכנס לתמונה מהנדס בטיחות באש אשר יוכל להגדיר או לתכן תוכנית לבטיחות אש, לטובת טופס אכלוס. את התוכנית הזאת יבדקו בשלב מסוים נציגי רשות הכבאות. ללא עמידה בתנאים הנדרשים של בטיחות באש, המבנה לא יקבל אישור להתחבר לשירותי חשמל, מים וכדומה. רק התאמה להיתר הבניה והימצאות כל האמצעים הנדרשים יאפשרו קבלת טופס אכלוס, טופס 4 וטופס 5.

תיק שטח לכיבוי אש

על מנת שניתן יהיה להגיב בצורה הכי טובה לכל מקרה שריפה, יש להכין תיק שטח. תיק מבנה אשר מפרט את כל הדגשים שיעזרו לכוחות הכיבוי להתמודד עם שריפה במקרה הצורך. מהנדס בטיחות אש שמכין את תיק השטח יפרט בו ביתר היתר את המבנה וסביבתו, יצוינו מפות המתארות את המקום, גורמים שעלולים להפריע לנגישות, עסקים ובתים מסביב. בתיק יובאו כלל המערכות הרלוונטיות, מים, אנרגיה, חשמל, כל מה שצריך לכבות או להפעיל במקרה של נוכחות אש. כשמדובר במבנים מורכבים או סביבה מאתגרת, בעסקים, מבני ציבור, בתי מלון וכיוצא באלה, להכנת תיק שטח חשיבות ראשונה במעלה. פנו עוד היום לייעוץ אצל יגאל שושן מומחה בטיחות אש.

Facebook
WhatsApp
Telegram

צרו איתנו קשר:

מאמרים נוספים: